گرده افشانی درخت گردو

گرده افشانی درخت گردو

*زمان دقیق گرده افشانی درخت گردو و گلدهی آن و چگونگی باردار شدن درخت گردو

گرد افشانی درخت گردو

گردو درختی یک پایه است و گل های نر و ماده آن به صورت جدا از هم ولی بر روی یک درخت تشکیل می شوند. گل های نر جانبی بر روی شاخه یکساله و به صورت شاتون تشکیل می شوند. گل های ماده به صورت دوتایی در نوک شاخه های سال جاری تشکیل می گردند.

گرده افشانی درخت گردو به وسیله باد انجام می شود. بنابراین گرده افشانی درخت گردو سبک و با تعداد بسیار زیاد تولید می شوند، و کلاله گل های ماده نیزبزرگ و پر مانند بوده و به مدت چند روز قابلیت پذیرش گرده را دارند.

گرده ها و زمان آمادگی کلاله برای پذیرش گرده همزمان است، از این رو این درختان خودبارور هستند. اما در بیشتر ارقام گردو پدیده دیکوگامی از نوع پروتاندری (آزاد شدن گرده ها قبل از پذیرا شدن کلاله) دیده می شود. بنابراین بهتر است در یک باغ دو یا بیش از دو رقم که همزمانی و همپوشانی گلدهی مناسبی داشته باشند کشت شوند.

بیشتر بخوانید >>> بهترین زمان کاشت نهال

اکثر پایه های بذری درخت گردو بعد از ۸ تا ۱۰ سال به باردهی می رسند در حالی که درختان پیوند شده در مدت ۴ تا ۵ سال تولید محصول می کند.

در بیشتر مناطق ایران باغات گردو به صورت بذری بوده و بنابراین رفتار گلدهی و گرده افشانی درخت گردو در هر درخت با درخت دیگر متفاوت می باشد. به دلیل تنوع بالای ژنتیکی بین درختان بذری معمولا درختان قادر به تلقیح یکدیگر و تشکیل میوه هستند.

درختان گردو با دانه ها پخش می شوند. با این حال، در باغات تجاری گردو، درختان گردو با پیوند یا جوانه زدن در شاخساره هایی که در این زمینه کاشته شده اند، پخش می شوند. تولید کنندگان حرفه ای گردو از یک درخت که ترکیبی از دو نوع بافت گیاهی که شامل پایه و اسفناج است بهره میبرند.

برای مشاهده سایر مقالات نهالستان سعید قاسمی اینجا کلیک کنید

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست