نحوه کاشت نهال بادام

نحوه کاشت نهال بادام

این مقاله در مورد نحوه کاشت نهال بادام میباشد امید است با مطالعه این مقاله بتوانید اطلاعات کافی را به دست آورید

کاشت نهال بادامنحوه کاشت نهال بادام

اطمینان حاصل کنید که منطقه دارای شرایط مناسب رشد بادام است. درختان بادام بومی که دارای آب و هوای گرم و خشک خاورمیانه و آسیای جنوبی هستند، با تابستان های گرم و زمستان های سرد بیشترین بهره را می برند و  با شرایط دیگر سازگار نیستند. معمولا بادام ها درهوای سرد رشد نمی کنند.اگر شما در ایالات متحده هستید، یک روش خوب برای تعیین اینکه آیا آب و هوای محلی شما مناسب برای رشد بادام است، استفاده از یک نقشه منطقه خالص گیاهی USDA است. این نقشه ها که زمین های جغرافیایی را با حداقل دمای آن ها محاسبه می کنند، نشانگر تقریبی از انواع گیاهانی است که می توانند در آنجا زندگی کنند.
با توجه به این سیستم، مناطق مناسب برای رشد بادام در ایالات متحده کالیفرنیای مرکزی و جنوبی و همچنین مناطق آریزونا، تگزاس و داخلی فلوریدا است.

بذر یا خرید نهال

شما دو گزینه برای شروع درخت بادام خود دارید – می توانید از دانه ها (آجیل تازه، بدون پردازش) یا نهال ها (درختان جوان) استفاده کنید. آجیل به شما این امکان را می دهد که از همان ابتدا روند رشد را تجربه کنید، اما می توانید زمان و تلاش بیشتری را انجام دهید. از سوی دیگر، نهال راحت تر است، اما می تواند کمی گران تر باشد.

اگر می خواهید میوه های خوراکی برداشت کنید، باید مطمئن شوید که دانه یا نهال را برای یک درخت بادام شیرین انتخاب می کنید. به یاد داشته باشید که بادام تلخ ناپایدار است.اگر مطمئن نیستید که درختان بادام طعمی دارند، با کارکنان فروشگاه محلی فروشگاه باغ خود صحبت کنید.


بیشتربخوانید»»»بهترین زمان برای کاشت نهال


 

یک مکان آفتابی برای درخت را انتخاب کنید. درختان بادام  با نور خورشیدبسیار رشد می کنند. قبل از اینکه شروع کنید، یک مکان در حیاط یا باغ خود پیدا کنید که مقدار زیادی ازنور خورشید کامل و مستقیم انجا بتابد. شما قبل از کاشت آن در زمین، درخت گل بادام را در یک گلدان رشد می دهید، اما هنوز هم مهم است که یک مکان را پیش از زمان انتخاب کنید – درخت فقط برای مدت طولانی در گلدان قرار می گیرد.
درختان بادام در صورتی که آب اجازه داده شود در اطراف ریشه های خود غوطه ور شوند، به خوبی رشد نخواهد کرد – این کار می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود

نحوه کاشت نهال بادام

جوانه زدن دانه ها

اگر درخت بادام خود را که از یک دانه در حال رشد (که فقط آجیل بادام در محدوده پوسته محافظ خود قرار دارد)است با جوانه زدن بذر در یک محیط کنترل شده شروع کنید وقتی شروع می شود، می توانید آن را در یک گلدان بگذارید.

اول، دانه های خود را در یک کاسه بزرگ جمع آوری کنید  سپس، طبق مراحل زیر، آنها را جوانه بزنید:

آب اضافه کنید و بذر را بشورید.
روز بعد از استفاده برای خرد کردن پوسته های بادام  پوسته باید همواره اماده باشد، اما شما فقط باید قادر به دیدن مهره در داخل بذر باشید. هر دانه ای که نشانه هایی از قالب بادام را نشان می دهد بردارید.
چند گلدان کوچک را با خاک گلدان پر کنید. اطمینان حاصل کنید که گلدان ها در قسمت پایین برای زهکشی سوراخ شده اند.
بذرها را در عرض یک یا دو اینچ در زیر خاک  و با ترکهایی که به سمت بالا است، بگذارید. گلدان را در داخل محوطه ای که نور خورشید مستقیم دریافت می کند قرار دهید. حالا فقط صبر کند تا نهال بزرگ شود

نحوه کاشت نهال بادام

 هنگامی که نهال های شما شروع به رشد می کنند  محل مورد نظر خود را در زمین برای کاشت آماده کنید. یک تپه کوچک در عرض یک یا دو ارتفاع (و کمی بزرگتر) برای هر نهال قراردهید. گیاهچه را در حدود یک اینچ زیر سطح خاک قراردهید. این روش تپه کمک می کند تا از جمع آوری آب به اطراف ریشه گیاه ، که می تواند باعث مشکلات جدی (از جمله پوسیدگی ریشه) شود جلوگیری کند.

اگردر کاشت درختان متعدد، فضای هر درخت را حداقل در حدود ۲۰ فوت (۶٫۱ متر) از هم جدا کنید این کار باعث می شود که ریشه های درختان فضای بیشتری داشته باشد و برای آبیاری آسان و موثرواقع شود.

 بلافاصله پس از کاشت،درختان بادام باید با آب پر شده با حداقل یک گالن آب به طور کامل هیدراته شوند. پس از این آبیاری اولیه یک برنامه آبیاری منظم را برای رشد درخت عنوان کنید. درختان بادام در آب و هوای گرم رشد می کنند، اما آنها گیاهان بیابانی نیستند، بنابراین آبیاری برای حفظ رشد گیاه رشدباید انجام شود
هر بوته را  حداقل یکبار در هفته آبیاری کنید مگر اینکه باران باشد. درختان مستقر می توانند در دو یا سه اینچ آب بدون باران زنده بمانند، اما گیاهانی که  رشد می کنند معمولا به آب بیشتری نیاز دارند.
 اگر شما درختان زیادی داریداز یک سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید. این انتخاب بسیار مناسب است

نحوه کاشت نهال بادام
 هنگامی که فصل رشد(بهار) شروع می شود، مناسب است که مقدار معقولی از کود را برای رشد گیاه خود افزایش دهید (هرچند که لازم نیست). برای درختان جوان، شما می خواهید از هر دو هفته یک بار در طول فصل رشد، کمی از دوزنیتروژن استفاده کنید. برای درختان بالغ، میتوانیدحدود دو پوند اوره یا ۳۰ پوند کود (یک بار استفاده کنید) استفاده کنید.
مهم نیست که شمااز چه نوع کود استفاده می کنید. کود  در صورتی که بدون آب مصرف شود و یا مقدار بیش از حد آن  مصرف شود،میتواند تأثیر مضر “سوزش” بر روی گیاه داشته باشد.

بادام را در پاییز برداشت کنید. در پاییز، این میوه ها سخت می شوند،به رنگ قهوه ای روشن در می ایند و باز می شوند. هنگامی که پوسته بادام  خشک و ظاهر قهوه ای داشته باشد، آماده برای برداشتن هستند.دو نوع درخت بادام وجود دارد: درختانی که بادام “شیرین” را رشد می دهند و درختانی که بادام “تلخ” را رشد می دهند. بادام تلخ و میوه آنها برای خوردن بی خطر نیستند. بادام تلخ حاوی اسید پروستیک، سمی است. فقط تعداد انگشت شماری از تلخ بادام خام و غیرمستقیم می تواند به طور بالقوه کشنده باشد.  با این حال، ممکن است فرآیند اشباع سموم مخصوص بادام با ترد با فرآوری خوراکی مورد استفاده قرار گیرد.

 زمستان زمان مناسب برای هرس کردن است – چوب دراز درخت باعث می شود که راحت از بین برود. با این حال توجه داشته باشید که اندام های مرده و یا بیماردرخت باید بلافاصله در هر زمان سال برداشته شوند. برای خرد کردن شاخه ها، از یک جفت گیربکس باغ استفاده کنید تا یک برش تمیز در نزدیکی پایین شاخه ایجاد شود. برای  هرس کردن، از یک اره استفاده کنید.
هرس کردن درخت باعث رشد سالم، حتی رشد چشمگیر می شود.
هنگام هرس شدن، سعی کنید نواحی به خصوص مناطق متراکم از شاخساره را از بین ببرید و نقاطی را که دو شاخه در برابر یکدیگر قرار می گیرند از بین ببرید.

۵ سال  انتظار قبل ازرشد میوه.

درختان بادام در حالی که شروع به تولید آجیل می کنند، زمان زیادی را صرف می کنند. به طور معمول این دوره «انتظار» حدود پنج سال است. با این حال، بسته به نوع گونه درخت، می تواند تا ۱۲ سال طول بکشد تا بتواند ظرفیت تولید کامل  را به دست آورد. صبور باشید – یک درخت بالغ و سالم می تواند بیش از ۴۰ پوند از آجیل در یک برداشت محصول تولید کند!

اطمینان حاصل کنید که درخت گرده افشانی شده است. مهم است که درک کنیم که بیشتر درختان بادام، “به طور پیش فرض” بادام را تولید نمی کنند. میوه درخت بادام (و به این ترتیب خود بادام) معمولا  به طریق گرده افشانی تولید می شود. این بدان معنی نیست که شما دارای انواع مختلفی از گرده افشانده  درخت بادام داشته باشید، شما باید درخت خود را با یک درخت دیگر از انواع مختلف برای گرده افشاندن زراعت گرده افشانی کنید.
ساده ترین راه برای انجام این کار معمولا فقط داشتن چند درخت از انواع مختلف است. هنگامی که دو یا سه درخت در حال رشد در نزدیکی یکدیگر هستند، گرده افشان هایی مانند زنبورها گرده را از یک درخت به دیگری  می برند.
شما همچنین می توانید درختان را به صورت دستی گرده افشانی کنید، با یک شاخه گلبرگ از درخت دیگر و مالیدن آن بر گل های درخت اول. با این حال، این بسیار بیشتر وقت گیر است و ممکن است کار نکند و گرده افشانی طبیعی باشد.

راه های متعددی وجود دارد که اندام تولیدی را بر روی درختانتان پیوند بزنید. ساده ترین روش معمولا “T-budding” است که شامل ساختن طول و باریک بر روی درخت “میزبان” و لغزاندن اندام جدید در شیار شکل گرفته است. پس از این، اندام جدید با رشته یا رشته های لاستیکی تا زمانی که چوب میزبان آن را پذیرفت، محافظت می شود.
توجه داشته باشید که بیشتر پیوند در بهار زمانی انجام می شود که ماده زیر پوست مرطوب و سبز باشد.
به یاد داشته باشید که پیوند خوردن باعث عدم تولید محصول درخت نمی شود، زیرا تولید آن ناشی از انتخاب محل ضعیف، کمبود مواد مغذی و غیره نیست.

وقت رسیده است، بادام را برداشتید. بادام معمولا بین ماه های ژوئیه و اکتبر (در بعضی از کشورها مانند عربستان سعودی، شروع به پایان مه می شود)

source

مقالات مفید سایت:

انواع نهال گردو

گرده افشانی درخت گردو

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • […] نحوه کاشت نهال بادام […]

    پاسخ
  • با سلام.دو ساله دارم دویست تا بادام تو باغم تو یکی از روستاهای شهرستان میاندو آب از توابع آذربایجان غربی میکارم که هر سال تو اوایل تابستان همشون خشک میشن.والا نمیدونم مشکل از چیه.زمین من آبیه و آبیاری رو هر هفته یکبار انجام میدم اما باز وقتی تابستون میشه همشون از بالا به پایین خشک میشن.رقمی هم که میکارم نوع دیرگل ده شکوفه هستش.به نظرتون امیدی هست که نهالای خشک شدم درست بشن.؟لطفا راهنمایی کنین

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست