بهترین زمان برای کاشت نهال

بهترین زمان برای کاشت نهال

خیلی ها در مورد اینکه چه زمانی میشود گل و گیاه یا درخت کاشت سوال میکنن و خوب اطلاعات کافی در این زمینه ندارن. ما امروز میخوایم اطلاعاتی در مورد بهترین زمان برای کاشت نهال درختان را به صورت مختصر و مفید برای شما بیان کنیم…

 

یکی از مهمترین اصل در بهترین زمان کاشت نهال درختان زمان کاشت آن میباشد. اگر یک درخت در زمان مناسبی کاشته نشود، نمی تواند رشد لازم را داشته باشد و حتی ممکن است خشک شود و چنان موفقیتی در پی نخواهد داشت.

زمان کاشت :بهترین زمان برای کاشت نهال درختان ، معمولاً هنگام خواب نهال است در مناطق گرم و متعدل و نیمه سردسیر ، بهترین زمان کاشت ، پائیز پس از خواب رفتن نهال است ولی درمناطق سردسیر نهالکاری بهتر است پس از سپری شدن یخبندان انجام شود.

در نظر داشته باشید که بهترین زمان برای کاشت نهال درختان روزهای ابری است؛ زیرا این روزها ممکن است با بارش همراه شوند و آب کاملتری به نهال برسد این امر می تواند به یک کاشت موفق و به موقع کمک کند. در نظر داشته باشید که در روزهای آفتابی وگرم و یا یخبندان و روزهایی که باد شدید است از کاشت نهال جداً خودداری شود .ختم زمان کاشت در پائیز باید طوری تنظیم و برنامه ریزی شود که ریشه نهال با محیط جدید قبل از فرارسیدن یخبندان انس پیدا نموده باشد و حدالامکان پایان زمان کاشت ۲ الی ۳ هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد.

بهترین زمان برای کاشت نهال درختان

بهترین شرایط مراقبت از یک درخت به عوامل زیر بستگی دارد:
  1. نوع درخت 
  2.  نوع خاک
  3.  آب و هوا

درختان معمولا به هنگام کاشت و طی ۲ تا ۳ سال اولیه پس از کاشت یعنی تا زمانی که در محل استقرار یابد به توجه و مراقبت بیشتری نیازمندند و پس از آن خود کفا میشوند.
طی این مدت ریشه ها گسترش یافته و به دنبال غذا میروند و مانند لنگر گیاه را درجای خود نگه میدارند.

بیشتر بخوانید >>> کاشت نهال و درخت بادام

نحوه کاشت نهال

در وحله اول ابتدا در ابعاد مناسب گودال حفر کردهو سپس برای کاشت نهال باید درون چاله مقداری خاک سطحی زمین را به همراه کود حیوانی مخلوط شده بریزیم به شکلی که در هنگام قراردادن نهال درون گودال، یقه (طوقه) در سطح کف بانکت قرار گیرد. سپس بقیه خاک را با مقداری کود مخلوط می کنیم و داخل چاله میریزیم.

در این مرحله با تکان دادن نهال کمک می کنیم که خاک ریخته شده لا به لای ریشه ها نیز بطور کامل پخش شود. در نهایت خاک های اطراف نهال را با فشار پا محکمتر می کنیم. توجه کنید که باید نهال در مرکز چاله قرار گرفته باشد تا به درستی در محل خود جای گیرد.

لازم به ذکر است که بلافاصله پس از کاشت باید عمل آبیاری انجام شود و آبیاری های بعدی نیز باید با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی منطقه به شکل منظم انجام شود. همچنین همانطور که گفته شد نوع نهال و گیاه نیز در آبیاری آن تاثیر فراوانی دارد.

چند نکته کوتاه در مورد کاشت گیاهان

در ابتدا باید بدانید که گیاه باید ریشه پر باشد؛ یعنی درون گلدان یا کیسه پلاستیک خوب ریشه زده باشد. سپس باید مطمئن باشید که از عهده آبیاری گیاهانی که می کارید بر بیایید. اگر گیاهی را در فصل تابستان بکارید، باید بلافاصله به آن آب دهید و یا قبل از کاشت چاله ای که برای کاشت آن در نظر دارید را پر از آب کرده و نهال را در آن بکارید و سپس خاک را روی آن بریزید.

آبیاری گیاهان و نهال ها به نوع آنها بستگی دارد به گونه ای که برخی از آن ها ۲ روز یک بار یا بعضی دیگر نیز روزی ۲ بار در تابستان نیاز به آبیاری دارند. در نتیجه هر گیاه و نهالی را می توان در هر فصلی کاشت حتی در فصل تابستان اما نیاز به آبیاری مرتب دارند و باید این گیاهان ریشه پر باشند.

برای مشاهده سایر مقالات نهالستان سعید قاسمی اینجا کلیک کنید

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست